Tirštas, kreminis ir aromatingas – kas? Teisingai, daugiaryžis, arba, kaip paprasčiau ir populiariau – rizotas. Šis itališkos virtuvės patiekalas iš pradžių mane trikdė. Ar viską teisingai darau, ar čia ne per skysta, ne per tiršta, ne per blanku? Bet kuo dažniau jį gaminu, tuo lengviau išeina. Pagrindinės mano taisyklės – tinkami ryžiai (nesukčiaujam ir nenaudojam paprastų!) ir lengvas sultinys. Jei sultinys per sūrus ar per riebus, nublanksta kitų sudedamųjų dalių indėlis. Todėl šiuo atveju geriau mažiau. Pradedam!

4 porcijoms reikės:

gabalėlio sviesto
2 v. š. alyvuogių aliejaus
250 g įvairių grybų (galima naudoti ir pievagrybius)
1 didelės česnako skiltelės
1 nedidelio svogūno
350 g apvaliagrūdžių ryžių, skirtų rizotui
200 ml balto vyno
800 ml sultinio
80 g mėlynojo pelėsinio sūrio, supjaustyto kubeliais arba sutrupinto
saujos kapotų petražolių
baltųjų pipirų

Pirmiausia keptuvėje įkaitiname sviestą ir šaukštą alyvuogių aliejaus ir apkepiname smulkintus grybus, kol jie suminkštės, šiek tiek sukeps, išskirs sultis. Išimame grybus ir paliekame šiltai. Tada įpilame likusį kiekį aliejaus ir pakepiname smulkintus česnaką bei svogūną, kol šie suminkštės. Įmaišome ryžius ir nuolat maišydami pakepiname kelias minutes, kol jie taps skaidrūs. Supilame vyną, kaitiname kol išgaruos. Jei ilgai negaruoja, galima šiek tiek padidinti kaitrą.

Pamažu pilame po samtį sultinio ir verdame nuolat maišydami, kol šis išgaruoja. Kai praskyrus ryžius jie nebesubėga atgal, pilame dar sultinio. Ir taip maždaug 15-20 min. Rizotą reikia nuolat maišyti, kad, šiukštu, neprisviltų. Ryžiams suminkštėjus nukeliame keptuvę nuo viryklės, rizotą papipiriname, įmaišome kepintus grybus ir pelėsinį sūrį. Pabarstome petražolėmis ir patiekiame valgyti.

Rizotas su grybais

Šitas rizotas gana subtilus, jame skaniai dera pelėsinio sūrio aštrumas ir ryžių švelnumas. Puikus pasirinkimas savaitgalio pietums, ypač priderinus taurę baltojo vyno.

Recepto šaltinis: delicious. magazine, 2009 m. lapkričio mėn. numeris.