Ankstesniame įraše pasakojau apie savo bandymus taikytis su maistu. O šiandien noriu išsamiau supažindinti su intuityviu valgymu ir moterimi, savo tekstais ir pavyzdžiu padėjusia man atgauti malonumą valgyti. Kaip jau minėjau ankstesniame tekste, mano intuityvaus valgymo kelias tik pradėtas, tikrai yra duobių ir suklupimų, bet sąmoningas rinkimasis, ką valgyti, įsiklausymas į savo kūno poreikius ir jų tenkinimas man padeda kasdienybėje patirti didesnę ramybę.
Taigi, ilgiau negaišdama pristatau Ingridą Augutę, projekto Taika su maistu autorę ir sertifikuotą intuityvaus valgymo konsultantę. Ji papasakos ne tik apie save ir pagrindinius valgymo be baimės, kaltės ir ribojimų principus, bet ir atskleis, kaip intuityvus valgymas gali pakeisti gyvenimą!
Visų pirma trumpai papasakokite apie save. Kaip intuityvus valgymas atsirado Jūsų gyvenime?
Aš esu Ingrida ☺ Asmeniniame gyvenime esu nuolatinė mokinė, žmona, mama, sesė, dukra, o profesiniame – intuityvaus valgymo konsultantė.
Intuityvus valgymas mano gyvenime atsirado maždaug 2013 metais. Visai tarp kitko pietaujant kolegė papasakojo apie intuityvią mitybą ir tas mane labai „užkabino“. Nuo paauglystės maistui, sportui ir kūno svoriui buvau suteikusi ypatingą (per didelę) reikšmę, tai visai nesistebiu, kodėl ši tema man pasirodė patraukli gilesniam patyrinėjimui.
Iš pradžių į šį valgymo metodą aš žiūrėjau labai nepatikliai. Niekaip negalėjau suprasti, kaip galima valgant viską išlikti sveiku ir normalaus kūno svorio. Aš dėjau labai daug pastangų maitintis sveikai, itin kontroliavau ir prižiūrėjau savo mitybą, daug sportavau, ir, deja, mane tai vedė prie persivalgymų, emocinio valgymo, saldumynų kimšimo, nuolatinių įkyrių minčių apie maistą ir sportą, kėlė bendrą nelaimingumo jausmą. Tos nuolatinės mintys man tiek daug energijos atimdavo, kad aš tiesiog gyvenau valgymas-sportas-miegas ritmu.
Kas yra intuityvus valgymas? Kokie jo principai ir nauda?
Intuityvus valgymas – tai toks valgymas, kurį mums davė gamta. Kai valgome pagal alkio ir sotumo pojūčius ir tokį maistą, nuo kurio jaučiamės gerai. Jokio RIBOJIMO, jokio KALTĖS jausmo ar BAIMĖS suvalgyti tai, kas dietose ar mitybos planuose draudžiama. Mėgstu sakyti, kad tai lyg savo autentiško WiFi įjungimas tarp skrandžio, proto ir vidinių instinktų.
Intuityvaus valgymo nauda:
- Ramybė – jokios kaltės, baimės, gėdos valgyti skanų maistą
- Nebelieka persivalgymų
- Dingsta įkyrios mintys apie maistą ir sportą
- Daugiau energijos kitiems svarbiems dalykams gyvenime
- Sumažėja emocinis valgymas, nes dažniausiai valgoma jaučiant tikrąjį fiziologinį alkį.
- Mažesnis kūno svoris, nes mažėja emocinis valgymas
- Išmokstama atsieti savo vertę nuo kūno svorio
- Didėja pasitikėjimas savimi, kyla savivertė
- Didesnis bendras sąmoningumas
Intuityvaus valgymo principai:
- Atsikratykite dietinio mąstymo
- Gerbkite alkį
- Susitaikykite su maistu
- Pasipriešinkite mitybos cenzoriui
- Pajuskite, kada pasisotinote
- Atraskite malonumą
- Nevalgykite siekdami malšinti emocijas
- Gerbkite savo kūną
- Mankšta: pajuskite skirtumą
- Rūpinkitės sveikata: nuosaiki mityba.
Plačiau su principais galite susipažinti: https://www.taikasumaistu.lt/intuityvus-valgymas/
Kuo intuityvus valgymas gali būti naudingas nesibaigiančiame dietų rate besisukantiems žmonėms?
Žmonės, kurie laikosi dietų dažniausiai sukasi tokiame rate:
noriu būti liekna(s) ➡ laikausi dietos/riboju save ➡ padidėja draudžiamo maisto potraukis, susilpnėja savitvarda ➡ atgaunu prarastą svorį ➡ nesusivaldau, persivalgau ➡ noriu būti liekna(s)….
Dietos, maisto ribojimai sulieknėti nepadeda. 95–98% žmonių po dietos atgauna buvusį svorį, o netgi 2/3 jų priauga daugiau, nei svėrė prieš laikydamiesi dietos ar kokio specialaus mitybos plano. Padidėjęs apetitas ir persivalgymas – dažniausias ribojimų šalutinis poveikis. Vieno persivalgymo metu suvartojama nuo 1000 iki 5000 kcal. O būna atvejų, kad net ir 20 000 kcal!
Intuityvus valgymas siūlo išlipti iš šio užburto rato. Aš visuomet kartoju – verta skirti šiek tiek laiko suprasti intuityvų valgymą, tiksliau, savo pojūčius ir tai bus naudinga visam jūsų gyvenimui.
Kaip ir kodėl prarandame gebėjimą jausti natūralų alkio ir sotumo jausmą?
Tėvų santykis su maistu, mitybos mados (tokios kaip cukraus, mėsos, miltų ir pan. ribojimai), puikiai dirbantys dietų industrijos atstovai, treneriai, skatinantys sportuoti dėl „gražesnio“ kūno, greitas gyvenimo tempas, stresas, nutolimas nuo tikrųjų vertybių – visa tai turi tiesioginę sąsają su gebėjimu silpniau jausti sotumą ir kentėti nuo padidėjusio alkio.
Kas yra emocinis valgymas ir kodėl mes vis norime guosti save pyragaičiais ir ledais? Ar tai blogai?
Tai valgymas nejaučiant fiziologinio alkio, tam, kad susitvarkytume su sunkesniais, intensyvesniais jausmais: pykčiu, stresu, nerimu, – arba tiesiog apdovanotume save. Visi mes daugiau ar mažiau esame emociniai valgytojai, tačiau kai tai tampa dažna priemone tvarkytis su jausmais, gali būti naudinga giliau panagrinėti priežastis ir mokytis kitokių nusiraminimo, laiko leidimo ar apdovanojimo būdų.
Pyragaičiai yra skanus maistas. Aš pati juos mėgstu ir valgau. ☺ Saldus maistas žmonėms asocijuojasi su malonumu. Jis iš tiesų teikia malonumą, nes taip veikia mūsų hormonai gavę saldaus maisto. Tačiau kuo žmogus laimingesnis gyvenime, tuo mažiau laimės ieško maiste.
Ar intuityvaus valgymo principus galima pritaikyti net ir tada, kai maistą tenka riboti priverstinai, pvz., dėl sveikatos (sergant diabetu arba refliuksu) arba etinių įsitikinimų (vegetarams, veganams)?
Žmonėms, sergantiems ligomis, kur mityba itin svarbi kokybiškam gyvenimui arba net išgyvenimui, pvz. diabetas, celiakija, netoleravimai, alergijos, valgymo sutrikimai (anoreksija, bulimija, besaikis valgymas – netinka gydymo pradžioje) tinka ne visi Intuityvaus valgymo principai. Tokius atvejus reikėtų nagrinėjame asmeniškai ir ieškome išeičių, kad mityba būtų kaip įmanoma žmogui malonesė.
Šiuolaikinis pasaulis pamišęs dėl svorio, kūno matmenų, raumenų ir riebalų santykio organizme. Kokią vietą užima šie dalykai intuityvaus valgymo filosofijoje?
Kūno svoris yra svarbus intuityviame valgyme, tačiau tai nėra pagrindinis programos varikliukas. Dažnai žmonės meta svorį tam, kad būtų sveiki, o intuityviame valgyme siekiama būti sveiku ir gerai jaustis, o tada natūraliai be jokių didesnių pastangų nukrenta svoris ir žmonėms lengva savo natūralų kūno svorį išlaikyti.
XXI a. žmonių vertybės nelabai nutolo nuo XIX a. gyvenusių žmonių – mėgstame save varžyti, bausti ir kankindamiesi dėtis geresniais už kitus. (Plačiau apie tai – https://petras.kudaras.lt/archyvas/2018-05-15/viktorijos-laikai-21-ame-amziuje.html). Ką pasakytumėte tokiems maisto ir sporto kankiniams? Kodėl šiuolaikiniam žmogui reikia leidimo jausti malonumą?
Ką pasakyčiau. Turbūt patraukyčiau pečiais ir palinkėčiau kuo geresnės kloties. ☺
Šiais laikais yra tiek daug visokių taisyklių kaip „reikia“ atrodyti, kaip maitintis, kokias pareigas užimti, kad neva būtum vertingas. Tiek daug standartų, kad jų vaikymasis kelia labai daug įtampos ir streso. Aš paskaitose visuomet linkiu žmonėms kuo labiau artėti prie savęs. Mes visi esame labai skirtingi – kas vienam skanu, kitam ne. Kas vienam malonu – kitam ne. Tam, kad žmogus jaustų dvasinę ramybę, jam naudinga ieškoti savo autentiškumo ir gilintis į save.
Kaip manote, ar intuityvus valgymas gali pakeisti visuomenės požiūrį į maistą, kūną, savivertę ir netgi vertybes? Ar susitaikymas su maistu gali atvesti ir į taiką su savimi, pasauliu, gyvenimu?
Išties, Intuityvus valgymas yra labiau ne apie valgymą, o apie žmogaus psichologiją. Maistas labai daug parodo, kuo žmogus gyvena šiuo metu – kokia jo emocinė būsena, kiek jis priima aplinką, kiek jis gerai jaučiasi darydamas vienus ar kitus dalykus. Pavyzdžiui, viena mano klientė nusprendė mesti nemylimą darbą, nes nepasitenkinimą juo bandydavo kompensuoti maistu. Kita klientė pradėjo mokytis brėžti ribas gyvenime ir mokosi pasakyti „ne“, nes būtent tai jai kišo koją mityboje. Galėčiau išvardinti dar bent 10 pavyzdžių, ką mano klientai pakeitė gyvenime ir automatiškai susitvarkė jų mityba. Bet prieš atrasdami intuityvų valgymą jie net negalėjo pagalvoti, kad būtent tai jiems ir kiša koją persivalgymuose, emociniame valgyme ar, tarkime, perdėtame sportavime.
Kaip vaikams įskiepyti tinkamą požiūrį į maistą ir išsaugoti prigimtinį valgymą?
Pradėti nuo savęs. ☺ Mokytis intuityvaus valgymo patiems. Intuityvus valgymas suteikia ramybės ir pasitikėjimo auginant vaikus. Pasitikėjimo jų kūnu. Tikrai kartais sunku tėvams priimti, kai vaikas suvalgo vos kelis šaukštelius maisto, tačiau noriu nuraminti – vaikų intuityvūs instinktai veikia puikiai ir kuo mažiau tėvai kišis į juos, tuo vaikas turės sveikesnį santykį su maistu ir savo kūnu.
Ir pabaigai. Kur Jus galima rasti internete ir kaip galite padėti žmonėms susitaikyti su maistu?
Aš vedu paskaitas, praktinius užsiėmimus ir teikiu asmenines konsultacijas (gyvai ir nuotoliniu būdu). Plačiau apie tai rasite mano svetainėje www.TaikaSuMaistu.lt
Noriu dar kartą padėkoti p. Ingridai Augutei už labai informatyvų, įdomų ir nuoširdų interviu! Apsilankykite jos puslapyje, būtinai sekite jos paskyrą Facebook – ten visos naujienos apie paskaitas, nuorodos į vaizdo įrašus ir šiaip puiki teigiama atmosfera.
Apie intuityvų valgymą pasakoju todėl, kad pati labai ilgai kankinausi dėl maisto. Vienu metu kad nestorintų (ir vis tiek storėjau), kitu – kad nekamuotų refliuksas (vis tiek kamuodavo). Buvo metas, kai kiekvienas vizitas į parduotuvę būdavo kančia, nes maniau, kad nieko negaliu valgyti. Apsiašarodavau, nes nieko sau neleisdavau. Duona blogai, makaronai blogai, apelsinas net ir tas blogai. Supratus, kad labai daug kas priklauso nuo mąstymo ir stresavimo, man nepaprastai palengvėjo. Ir, kaip paaiškėjo, vienas kitas apelsinas man refliukso neaštrina. Ir, tik pamanykit, kvietiniai produktai taip pat nieko blogo. Apskritai – jei atsipalaiduoju, jei mėgaujuosi maistu, refliukso paprasčiausiai nebūna. Taigi, kai noriu, tai ir valgau. O nestresuojant dėl kiekvieno kąsnio atsiranda daugiau erdvės kurti, dirbti, mankštintis ir tiesiog gyventi.
Todėl jei obsesyvios mintys apie maistą ir sportą jums pažįstamos, jei išbandytos visos dietos nuo keto iki grikių, jei atrodo, kad šokoladinis saldainis – baubas didžiausias… stabtelėkite ir pasidomėkite intuityviu valgymu.