Ar valgote jūros dumblius? Jei bent retkarčiais susisukate vieną kitą sušį, vadinasi, valgote. Aš jūros dumblių pirmąkart paragavau kokiais 2002-aisiais, jei ne anksčiau. Tada dar nežinojau, kokių rūšių dumblių būna ar kuo jie ypatingi. Nežinojau ir to, kad dumblius labai pamėgsiu. Šiandien mano virtuvėje galima rasti trijų rūšių dumblių – ir visi nuoširdžiai naudojami. Jei įdomu, kokie jūros dumbliai kam naudojami, kaip vadinami ir kokiomis savybėmis pasižymi, prašom skaityti toliau! Be viso kito nurodysiu, kur tų dumblių galima įsigyti, jei užsimanytumėte nusipirkti. O kitą savaitę pažadu ir receptą, kuriam galėsite panaudoti net dviejų rūšių jūros dumblius!
Pradėkime nuo populiariausių nori (korėjietiškai kim) jūros dumblių. Šie dumbliai lietuviams pažįstami geriausiai – būtent jie naudojami gaminant sušius ir korėjietiškus sušių giminaičius kimbap. Ūkiuose užauginti dumbliai nuskinami, susmulkinami, suslegiami ir išdžiovinami. Šie dumbliai – jodo ir geležies šaltinis, juose taip pat gausu A, B grupės vitaminų, medžiagų, padedančių reguliuoti cholesterolio kiekį kraujyje. Nedideli paskrudinti ir pasūdyti šių dumblių lapeliai naudojami kaip užkandis. Ir didelių, ir mažučių paskrudintų nori lapų galima rasti visose maisto prekių parduotuvėse – net mažesnėse. Taigi, jei sugalvosite surengti sušių vakarėlį, nereikės toli keliauti ir ilgai ieškoti.
Dar viena gana populiari dumblių rūšis – wakame (korėjietiškai miyeok). Tai jų randame japoniškoje sriuboje miso shiru, tai jų salotas su sezamais dalis spėjome pamėgti. Wakame parduodami džiovinti, smulkinti arba ne, prieš naudojant juos reikia išmirkyti. Tai tvirti, stangrūs ir labai maistingi dumbliai. Juose gausu omega-3 riebiųjų rūgščių, kalcio, jodo, B grupės vitaminų. Įsigyti wakame jau šiek tiek sunkiau. Jei norime džiovintų dumblių, o ne gatavų salotų, reikės pasiruošti iš anksto ir apsipirkti internetu arba specializuotose parduotuvėse: čia, čia arba čia. Gera žinia klaipėdiečiams: prancūziškų geros kokybės wakame galima įsigyti Prancūzijos garbės konsulo Olivier Crou ir jo žmonos Rimos kuruojamoje parduotuvėje Miam Miam. Kviečiu užsukti – ne tik jūros dumblių, bet ir įvairių prancūziškų skanėstų.
Ir pabaigai – rečiausiai Lietuvoje pasitaikantys, bet labai naudingi dumbliai kombu (korėjietiškai dashima). Jie ypač populiarūs Japonijos virtuvėje, iš jų verdamas tradicinis dashi sultinys, suteikiantis patiekalams subtilaus jūros dvelksmo ir umami skonio. Kombu parduodami džiovinti, kartais susmulkinti nedideliais lakšteliais. Juose gausu jodo ir maistinių skaidulų. Džiovinti kombu išsiskiria sūroku aromatu, dvelkia riešutais. Šie jūrų dumbliai sudaro ir daugelio korėjietiškų troškinių ir sriubų pagrindą. Kadaise jais prekiaudavo parduotuvės Aliejus, bet turbūt nepasiteisino. Aš pati šiuo metu turiu iš Korėjos lauktuvių parvežtų dashima dumblių, o Lietuvoje tikriausiai patogiausia pirkti iš Assorti. Labai tikiuos, kad kada nors šie jūros dumbliai bus lengviau pasiekiami, nes tai puikus būdas įpūsti sriuboms arba troškiniams jūros dvelksmo.
Štai toks trumpas jūros dumblių žinynas. Kaip visada kviečiu eksperimentuoti, ragauti, atrasti naujus skonius ir taip keliauti neiškeliant kojos iš savo virtuvės.
Daugiau istorijų (tiek kulinarinių, tiek kelioninių, tiek asmeninių) galima rasti Puodo Facebook ir Instagram paskyrose. Draugaukim!