Pamenu, kai visi pradėjo masiškai vykti į Tailandą, aš purkštelėjau ir tariau sau: Jau geriau į Vietnamą! Viena, buvo principo reikalas svajoti kitaip nei visi (Tailando vis dar nemačiusi); antra, kažkodėl labai intrigavo nuogirdos apie Vietnamo virtuvę. Nepasaint to, kad anuomet, vos pradėjus kirbėti norui ten nukeliauti, dar nebuvau ragavusi nė vieno vietnamietiško patiekalo. Laimė, esu pakankamai smalsus žmogus ir iki kelionės į Vietnamą spėjau paragauti šį tą į Europą importuoto, todėl užsisakydama lėktuvo bilietus į Hanojų jau turėjau bendrą suvokimą, kas manęs laukia. Bet nežinojau, kad tos trys savaitės bus tokios skanios! Beje, ne aš viena dėl vietnamietiško maisto alpėjau – ir kiti sutikti keliautojai tvirtino buvę sužavėti. Pasidalysiu tais Vietnamo skoniais, kurie labiausiai patiko. Sąraše, neabejoju, rasite ir žinomų valgių, tačiau galbūt kas nors nustebins?
Banh mi ir banh mi op la
Pradėsiu sąrašą nuo to, nuo ko daug vietinių ir turistų pradeda dieną Vietname – garsiųjų sumuštinių banh mi. Regis, nieko ypatingo: tik prancūziškas batonas (beje, kepamas su ryžių miltais), įdarytas daržovėmis, paštetu, mėsa arba – šiais laikais – kuo tik nori. Bet daržovės smagiai pamarinuotos, panorėjus įlašinama sriračos, o ir tekstūros puikiai sužaidžia. Tikriausiai tai ir yra šių sumuštinių populiarumo paslaptis. Šviežiai ruošiami tiesiai prie akių, traškūs ir šilti banh mi – puikūs pusryčiai. Ir nepaprastai pigūs, ypač jei perkami iš gatvės prekeivių. Banh mi op la – tai sumuštinio variacija su omletu, paplitusi pietinėje Vietnamo dalyje.
Banh mi rasite bet kur. Jei norisi valgyti tvarkingiau, Hanojuje rekomenduoju Banh Mi 25. Na, o skaniausią banh mi teko valgyti Vungtau gatvėje, pagamintą simpatiškos moteriškės. M!
Pho
Dar vienas klasikinis ir labai populiarus vietnamietiškas patiekalas – pho. Tai ryžių makaronai sodriame prieskoniais dvelkiančiame sultinyje, kuris tradiciškai verdamas pernakt. Labai tikiuosi kada nors pasidalyti greičiau pagaminamo pho receptu. Tai ir pusryčių, ir pietų patiekalas, kurio taip pat rasite visur: ir turistams pritaikytuose restoranuose, ir tiesiog gatvėje. Pho bo gaminamas su jautiena, pho ga – su vištiena. Prisipažinsiu: tai vienas patiekalų kurių per 3 savaites Vietname taip ir neatsivalgiau. Ir kurio gana dažnai pasijuntu benorinti. O Klaipėdoje vietnamietiško restorano tai nėra!
Bene puikiausio pho (be to, kurio išsivirėme kulinarinės pamokos metu) teko ragauti Danange, restorane Pho Thu. Kainos jame, beje, nėra pačios žemiausios, bet justi, kad mėsa aukštos kokybės.
Bun cha
Būtent šis valgis man ir daugeliui kitų sutiktų keliautojų sukėlė didžiausias emocijas. Tai iš Hanojaus kilęs makaronų patiekalas. Bun – ryžių vermišeliai. Cha – kepti citrinžolėmis dvelkiantys kiaulienos kotletukai. O tai sudėjus išeina… na, tobulybe gal ir per drąsu vadinti, bet paklausykite. Užsisakius bun cha atnešamas nedidelis indelis rūgštoko padažo, kurį dar galima paturbinti česnakais ir aitriosiomis paprikomis. O į jį mirkyti patiekiami ryžių vermišeliai, minėtieji sultingi kotletukai, salotos, krūva žalumynų ir kartais vienas kitas gruzdintas springrolas arba šoninės gabalėliai. Pirmąkart paragavus bun cha man akys iš kaktos iššoko. Kur aš iki tol buvau? Kodėl to paragavau tik dabar??? Drąsiai teigiu, kad keliaudama po Vietnamą šitą patiekalą užsisakydavau dažniausiai. Šiaurėje padažas būna rūgštesnis, pietuose – nuosaikesnis. Vietos, kuriose siūlyčiau ragauti bun cha:
Bun Cha Ta Hanojuje
Bún chả bắc mẹt Danange
Bun Cha Ha Noi 26 Ho Či Minyje
Cha Ca
Jei tik būsite Hanojuje, tikrai išgirsite rekomendaciją paragauti šio žuvies patiekalo – cha ca. Tai upinės žuvies gabalėliai, pakepti su krapais ir svogūnų laiškais. Ten, kur lankėmės, žuvis su žalumynais nuolat kepinama specialiame inde virš ugnies. Greta patiekiama ryžių vermišelių bun, žemės riešutų ir kitų pagardų. Dedi vermišelius į asmeninį indelį, užpili padažu, uždedi žuvies ir žalumynų, ant viršaus – žemės riešutų, išmaišai ir valgai. Nors patiekalas ir tas restoranas, kuriame lankėmės, pakankamai nuturistintas, skonis nepriekaištingas. Viskas švelnu, bet neprėska, nuo ciberžolės ir krapų žuvis įgauna labai malonaus aromato, o riešutukai paįvairina tekstūrą.
Cha Ca Thang Long Hanojuje
Banh xeo
Vietname ne sykį teko aiškintis, kaip valgyti vieną ar kitą patiekalą. Vienas pirmųjų, privertusių lįsti į guglą, buvo banh xeo – vietnamietiški blyneliai. Nugirdę, kad tai populiarus valgis centriniame Vietname, vos pasitaikius progai jo užsisakėme vienoje iš Danango užeigų. Gavome blynelį su krevetėmis, sausų ryžių popieriaus lakštelių, daug žalumynų ir padažo indelį. Eee… tai kaip čia valgyti? Pasirodo, imi ryžių popierių, į jį dedi žalumynus bei daržoves ir galiausiai kąsnelį omleto. Susuki, pamirkai į padažą ir valgai. Ryžių popierius nuo daržovių ir omleto suminkštėja ir tampa įkandamas. Labai įdomus procesas, dėl kurio ir rekomenduoju šio patiekalo paragauti. Mano prieteliui banh xeo labai patiko, užsisakė dar ir kitoje vietoje.
Nem Nuong
Pažaisti su maistu gavome ir pietiniame Vietname – per kelias dienas, praleistas Ho Či Minyje. Buvome apsistoję 12-ame rajone, labai jaukiame kvartale. Vieną dieną ieškodami, kur čia pavalgius, užsukome į restoraną, žadėjusį patiekalą iš Načiango – nem nuong. Tai keptos kiaulienos dešrelės, kurios mums buvo patiektos su ryžių popieriaus lakšteliais, kažkuo gruzdintu (lyg ir tuo pačiu ryžių popieriumi), kalnu žalumynų (prisiekiu, Vietname prieskoninių žolelių atsivalgiau bent metams į priekį) ir nuostabiai skaniu padažu pamirkyti. Vėlgi: imi ryžių popierių, įdedi salotų lapų ir žalumynų, tada keptą dešrelę ir kitus įdarui skirtus ingredientus, susuki ir kramsnoji. Suktinukai su nem nuong man patiko labiau nei banh xeo, tad jei tik pasitaikys proga, būtinai ragaukite.
Mūsų lankyta vieta – Nem Nuong Nia, Ho Či Minis.
Bun rieu cua
Bu rieu – tai visa grupė sriubų su ryžių vermišeliais bun. Na, panašiai kaip pho, tik vietoje plokščių makaronų – ploni. Iš visų skirtingų rūšių rekomenduoju ragauti bun rieu cua – sriubą su krabų sultiniu. Ji man labai patiko dėl ryškios spalvos (atsargiai su šviesiais drabužiais!), sodraus sultinio ir įvairių priedų: krabų mėsos, krevečių, žuvų kotletų. Tuo tarpu mano prieteliui bun rieu cua pasirodė kiek saldoka. Na, čia jau ir krabo įtaka – vis dėlto jo mėsa salsva. Jei mėgstate jūrų gėrybes, nepraleiskite bun rieu cua!
Mes skaniai pavalgėme Bun Rieu Tom Thuan Phuc, Vungtau.
Banh cuon
Su banh cuon – garuose virtais ryžių suktinukais – trumpam grįžtu į Šiaurės Vietnamą, mat patiekalas kilęs iš šio krašto. Iš pirmo žvilgsnio banh cuon gali pasirodyti panašūs į springrolus, tačiau gaminimo principas kitoks. Ruošiant banh cuon iš ryžių miltų tešlos garuose išverdami savotiški lietiniai, kurie po to įdaromi mėsa, grybais ir svogūnėliais. Greta, žinoma, patiekiamas mirkalas iš žuvų padažo. Labai gardus ir lengvas patiekalas, ragautas Hanojuje ne sykį ir ne du. Bene labiausiai patiko patį pirmą vakarą ragauti banh cuon.
Jei būsite Hanojuje, užsukite į Banh Cuon Ba Hanh.
Goi Cuon
Kad jau užsiminiau apie springrolus, reikia ir apie juos pakalbėti – juk šitą patiekalą žino daugelis. Springrolai Vietname gaminami ir švieži, ir gruzdinti. Pirmuoju atveju ryžių popierius sudrėkinamas ir įdaromas daržovėmis ir dažniausiai krevetėmis. Antruoju sudrėkintas ryžių popierius įdaromas malta mėsa ir gauti suktinukai iškepami aliejuje. Tiek prie šviežių, tiek prie keptų goi cuon patiekiamas iš žuvų padažo pagamintas mirkalas. Mano galva, tai tobulas užkandis, o gaminant namie – dar ir smagus žaidimas. Jei būsite Vietname ir plauksite į Halongo įlankos kruizą, tikrai išmoksite sukti goi cuon. O jei šitos pramogos atsisakysite, visada galite apsilankyti kulinarijos pamokoje. Rekomenduoju Apron Up Cooking Class Hanojuje.
Cao Lau
Dažną keliautoją atostogos Vietname atveda į Hojaną – miestą centrinėje šalies dalyje, garsėjantį UNESCO paveldu. Tai labai fotogeniškas miestas, o užsukus į jį verta paragauti vietinio makaronų patiekalo cao lau. Dubenėlyje makaronams draugiją palaiko įvairūs žalumynai, kepta kiauliena, šlakelis sultinio ir traškučiai tekstūrai paįvairinti. Vieta, kurioje ragavome cao lau, iš pradžių mus išgąsdino, nes užsisakytas užkandis buvo neskanus. Bet atkeliavus makaronams galėjome dūsauti iš malonumo: cao lau atpirko viską. Belieka tik svarstyti, koks skanus šis valgis būtų geresniame restorane.
Papildomas raundas: kava
Jau minėjau, kad Vietnamas mane grąžino į kavos gėrėjų gretas. Tad visiems, vartojantiems šį tonizuojantį gėrimą, rekomenduoju Vietname jo išragauti kuo daugiau. Vietnamiečiai kavą ruošti moka ir myli, kavines įsirengia ant kiekvieno kampo. Svečiuojantis Vietname būtina paragauti kiaušininės ir kokosinės kavos. Kiaušininė populiaresnė Hanojuje, kokosinė – pietuose. Tačiau ir tos, ir tos galima rasti visur. Žemiau – sąrašas man ir prieteliui labiausiai patikusių kavinių visame Vietname.
Cafe Giang, Hanojus
The Cups Coffee, Danangas
Hoi An Roastery, Hojanas
Rovina Coffee A Chau, Vungtau
Saigon Coffee Roastery, Ho Či Minis
The Workshop, Ho Či Minis
Vietnam Coffee Republic, Ho Či Minis