Šito recepto istorija ilga ir vingiuota. Formuoti jį pradėjau dar žiemą, vos paskelbusi ramenų receptą. Tąsyk sulaukiau prašymo receptų sąrašą papildyti ir vegetarams skirtais ramenais. Per kelis mėnesius sudėliojau receptą, išbandžiau, o tada… sulaukiau kvietimo atvykti į Summersalt Yoga organizuojamą jogos stovyklą Viso saloje, Kroatijoje. Su viena stovyklų organizatorių, Kroatijoje jau devynerius metus gyvenančia lietuve Milda (buvusia mano kambarioke ir vegetariškų ramenų recepto pageidautoja), sutarėme, kad būtų smagu stovyklautojas pavaišinti ir pagal mano receptą pagamintu patiekalu. Toji idėja kūnu netapo, bet receptas vis dėlto gimė – vegetariški mirkomi ramenai (beveik tsukemen), pritaikyti karštoms vasaros dienoms.
Kas yra tsukemen? Tai Japonijoje per kelis dešimtmečius išpopuliarėjusi ramenų rūšis, kuomet makaronai ir kiti priedai patiekiami šalti, o šalia pastatomas dubenėlis tiršto, intensyvaus skonio sultinio tiems makaronams pamirkyti. Sultinys dažniausiai patiekiamas šiltas, bet man pasirodė, kad sezamų padažas kur kas skanesnis šaltas.
Šis patiekalas lengvai gali virsti ir veganišku, jei eilinius kvietinius ramenų makaronus pakeisite bet kokiais bekiaušiniais makaronais.
Jei klausiate, ar reikalingas padažui naminis sultinys, atsakysiu: reikalingas, bet nebūtinas. Vis dėlto skiesti sezamų pastą tiesiog vandeniu nerekomenduoju, mat sultinys suteikia kūno.
Tad kol vasara dar nesibaigė, kol dar šiluma kviečia valgyti ką nors gaivaus ir šalto, prašom – vegetariški mirkomi ramenai, beveik tsukemen.
4 porcijos (sultinio pakaks mažiausiai 8–10 porcijų)
Sultiniui:
1 l vandens
3–4 nedidelės džiovintos aitriosios paprikos (arba Kajeno paprikos)
3 česnako skiltelės
1 nedidelis svogūnas arba poro baltoji dalis
2–3 cm šviežio imbiero šaknies
šiek tiek kombu jūrų dumblių
Sezamų pastai:
10 v. š. kepintų sezamų sėklų (maždaug 100 g)
1–2 saujos kepintų žemės riešutų
3–4 v. š. sezamų aliejaus (tinka ir rapsų)
4 v. š. mirino (galima pakeisti ruduoju cukrumi, medumi arba mėgstamu sirupu)
5 v. š. šviesaus sojų padažo
1 v. š. ryžių acto
Taip pat:
4 porcijos ramenų makaronų
Įvairių sezoninių daržovių: morkų, ridikėlių, agurkų, cukinijų, lapinių salotų, špinatų, pomidorų, smidrų ir t. t.
Sultinį paruoškite iš anksto, nes jo reikės šalto. Sudėkite į vandenį visus ingredientus: nuluptas česako skilteles, nuluptą ir pasmulkintą svogūną, pasmulkintą imbiero šaknį, jūrų dumblius ir aitriąsias paprikas. Jei norite, galite įmesti kelias džiovintas šitakes. Viską užvirinkite ant smarkios kaitros ir, kai tik užvirs, kaitrą sumažinkite ir palikite burbuliuoti maždaug 1 val. Po to nukoškite ir atidėkite atvėsti. Jei naudojote šitakes, jų neišmeskite – susmulkinę galėsite įmaišyti į sezamų padažą.
Sezamų sėklas, riešutus ir aliejų sutrinkite. Masė gali būti gana rupi, nebūtina daryti tyrelės. Jei atrodo per sausa, įpilkite daugiau aliejaus. Po to sudėkite likusius ingredientus ir prasukite virtuviniame kombaine, kol masė taps vientisa.
Makaronus išvirkite pagal instrukcijas ant pakelio. Nukoškite ir perplaukite šaltu vandeniu. Palikite sietelyje, kad nuvarvėtų.
Paruoškite daržoves: visas nuplaukite ir supjaustykite pageidaujamo dydžio ir formos gabalėliais. Tokias daržoves kaip cukinijos ir smidrai aš mėgstu dar ir apvirti arba trumpai pakepinti.
Pagaminkite padažą. Į indelį įkrėskite 1–2 kaupinus valgomuosius šaukštus sezamų pastos ir po truputį pilkite sultinį. Vis maišykite, kol gausite pageidaujamos konsistencijos padažą. Man patinka gana tirštas, kad maloniai apgultų, apglėbtų makaronus. Mmmm….
Šiuos makaronus galima valgyti tiek pamirkant, tiek tiesiog užpilant padažą – tuomet išeis salotos.