Gaminti maistą man patinka ne tik dėl akivaizdaus rezultato (bus ką valgyti, o valgyti aš mėgstu), bet ir dėl tų akimirkų, kai užplūsta įkvėpimas. Kartais, atrodo, žaibas trenkia ir užsimezga recepto idėja. Mezgasi ji mezgasi, kol po kelių bandymų virsta kūnu. Taip nutiko ir šitam varškės pyragui. Pirmą jo variantą iškepiau keliaudama į krikštaduktės gimtadienį. Nors rezultatas visai patiko, nepatiko įdarui panaudotas rududu. Norėjau ko nors subtilesnio, tai yra, sūrios karamelės, bet tąsyk kepiau greitai ir ne namie, todėl teko tenkintis tuo, ką turėjau. Bet kai vyras pakuždomis patvirtino mano įtarimus, kad rududu vis dėlto prastas karamelės pakaitalas, prasidėjo bandymų ir paieškų kelias. Jame pagalbos ranką ištiesė draugės D. mama – ačiū jai už naminės karamelės receptą! Aš jį kiek pastumdžiau pagal savo supratimą… ir po dar poros bandymų gimė šitas pyragas. Jis nepanašus į tą pirmą eksperimentą, bet man daug labiau patinka. Gaivus, glotnus, su salsvu trapiu pagrindu ir neapsakomai skania karamele! Užteks tuščiažodžiauti, metas miltus matuoti! O pačioje pabaigoje rasite kelis patarimus, kaip iškepti tobulą varškės arba sūrio pyragą.
Reikės:
275 g miltų
100 g cukraus
150 g sviesto
1 a. š. kepimo miltelių
1 kiaušinio
500 g varškės kepiniams
100 g cukraus
3 kiaušinių
2 v. š. krakmolo
2 a. š. vanilinio cukraus
100 g cukraus
50 g sviesto
50 ml riebios grietinėlės (kambario temperatūros)
žiupsnelio druskos
Pirmiausia paruoškite sūrią karamelę. Tą galite padaryti ir iš vakaro, ir savaitę prieš – tik pasistenkite per tą laiką visos neišlaižyti (bus sunku!). Talpioje keptuvėje ant vidutinės kaitros ištirpdykite cukrų. Procesas vyks lėtai, todėl apsišarvuokite kantrybe. Kai visas cukrus virs gintariniu sirupu, sudėkite kubeliais pjaustytą sviestą ir intensyviai, bet atsargiai (nusiplikyti karamele labai lengva) maišykite šluotele, kol masė taps vientisa. Išjunkite kaitrą ir plona srovele nuolat maišydami supilkite grietinėlę. Labai svarbu grietinėlę pirma palaikyti kambario temperatūroje, kad sušiltų. Tiesiai iš šaldytuvo ištraukta grietinėlė sugadins visą reikalą. Po to įmaišykite į karamelę žiupsnelį smulkios druskos ir atidėkite į šalį. Tokios karamelės galite pasidaryti daugiau ir laikyti šaldytuve. Ir po to suvalgyti su minkštučiais puručiais blynais.
Metas tešlai. Miltus sumaišykite su kepimo milteliais ir cukrumi. Sudėkite kubeliais pjaustytą šaltą sviestą ir trinkite pirštais, kol ims formuotis trupiniai. Šiems pradėjus lipti į didesnius gumulus įmuškite kiaušinį ir gerai išminkykite. Jei reikia, įberkite dar šaukštą miltų, kol išeis vientisa elastinga tešla. Suvyniokite ją į maistinę plėvelę ir įdėkite pusvalandžiui į šaldytuvą.
Tuo tarpu kepiniams skirtą varškę išsukite su cukrumi ir krakmolu iki vientisos masės. Tada vieną po kito sumuškite ir įmaišykite kiaušinius. Stenkitės neplakti per smarkiai – nereikia, kad į įdarą patektų daug oro. Palaikykite įdarą 20–30 min. kambario temperatūroje, kad susidarę oro burbuliukai iškiltų į paviršių.
Per tą laiką įkaitinkite orkaitę iki 175 °C. Kepimo formą (∅ 22,5 cm) ištepkite sviestu arba išklokite kepimo popieriumi. Atvėsusią tešlą iškočiokite arba tiesiog rankomis įklokite į kepimo skardą, suformuodami maždaug 4 cm aukščio kraštelius. Pagrindą tolygiai ištepkite karamele. Ant viršaus užpilkite varškės masę. Kepkite pyragą 45 min., kol varškės masė sukrekės ir krašteliai ims rusti. Nesijaudinkite, jei atrodys, kad įdaras dar skystokas, dar liula – taip ir turi būti. Laikui bėgant jis pamažu sustengs. Praėjus nurodytam laikui orkaitę išjunkite, vos vos praverkite ir palikite pyragą auštančioje orkaitėje. Po to išimkite, atvėsinkite iki kambario temperatūros ir kelias valandas palaikykite šaldytuve.
Štai toks labai paprastas, bet labai gardus varškės pyragas. Karamelės, žinoma, galite ir nesūdyti, bet druska padės sukurti skonio pusiausvyrą, pyragas nebus per saldus, išliks maloniai gaivus.
Post Scriptum
Ką daryti, kad varškės arba sūrio pyragas nesubliukštų, neišsikilnotų, nesutrūkinėtų? Vieno stebuklingo patarimo neduosiu, bet yra net keli dalykai, į kuriuos privalu atsižvelgti.
- Įdarą gaminkite iš kambario temperatūros ingredientų. Viskas: varškė, kiaušiniai, grietinė, jei naudojate, – turi sušilti, todėl prieš kepdami išimkite produktus iš šaldytuvo.
- Įdaro niekada neplakite pernelyg įnirtingai. Maišykite jį šluotele švelniai, kad susidarytų kuo mažiau oro burbuliukų.
- Nekepkite pyrago per karštoje orkaitėje. 170–175 °C – pats tas.
- Pyragui kepant nedarinėkite durelių. Akivaizdu, bet kartais užsimiršta (arba pagunda pažvelgti, kaip sekasi, per didelė).
- Netikrinkite, ar pyragas iškepė, įsmeigdami lazdelę. Vienas bakst – ir pyrago paviršius gali įtrūkti.
- Iškepusio pyrago neskubėkite traukti iš orkaitės. Palikite jį ten kokiai valandėlei. Temperatūra kris pamažu, o pyrago paviršius išliks lygus, nesubliuškęs.
- Prieš išimdami pyragą iš kepimo formos įsitikinkite, kad tešla atšokusi nuo skardos. Geriausia užkišti peilį ir nuosekliai keliaujant ratu patikrinti, ar koks kamputis neprikibęs. Antraip atsegant formą pyragas gali įplyšti.
Štai ir viskas! Vadovaujantis šiais patarimais kreminiai varškės ir sūrio pyragai (toks kaip šis, keptas dar tada, kai aukščiau išvardytų gudrybių netaikiau praktikoje) bus dailūs nors į vitriną dėk.
Reiks išbandyti! Nes sunku patikėti, kad gali būti dar geriau nei per krikštaduktės gimtadienį ;)
Renata, žinok, geriau! Ta karamelė… Mes įvairius šito pyrago variantus visą mėnesį valgėm, o Pauliui dar negana!
Sveiki, o sakykit ar pyragaui nepakenks jei karamelės dar ir ant viršaus užpilsim, ir ar nesugadinsiu jei ant pagrindo uždėsiu graik.riešutų? Dėkoju už atsakymą.
Lilija, drąsiai pilkit daugiau karamelės! Tik patarčiau ją pilti ant iškepusio ir pravėsusio pyrago ir palaikyti šiek tiek, kad apstengtų. Arba apskritai patiekti apšlaksčius karamele kaip padažu. O riešutų tikrai galite dėti – manau, jų traškumas puikiai papildytų skonį.
Skonis tiesiog pasakiškas, pavyko puikiai. Ir ta karamelė ant viršaus dar labiau papildo skonį. Dėkui už receptuka ????????
Labai džiaugiuosi, kad patiko! :) Kitąsyk prisiminsiu ir aš karamelės ant viršaus užpilti.