Duona iš salyklinių grūdų

Kas namuose verda alų, tas žino, kad nutekinus misą atlieka gyvas kalnas išmirkusių saldžių salyklinių grūdų. Iki šiol mes visą tą kalną ir išmesdavom (išskyrus tuos kelis grūdus, kuriuos “sulesdavo” šuva. Bet anąsyk vyras pamėtėjo mintį – girdi, iš tokių atlikėlių reikia duoną kepti. Vos tik surado man receptą ir vos tik išvirė alaus, aš atsimatavau, kiek man reikia ir kibau į darbą.

duona

1 nemažam kepalui reikės:

2,5 puodelių salyklinių grūdų
5 puodelių kvietinių miltų
saujos nesmulkintų grūdų arba saulėgrąžų sėklų
~28 g šviežių mielių
1 a. š. cukraus
žiupsnelio druskos
~ 400 ml stouto (kadangi naminio nebebuvo, pyliau pirktinį – puikiai tiks “Guinness” ar “Murphy”)

Dubenyje sumaišome miltus, salyklinius grūdus ir grūdus arba sėklas. Viduryje padarome įdubimą ir paliekame pastovėti. Mieles ir cukrų sumaišome ir užpilame maždaug 100 ml alaus. Gautą skystį supilame į įdubimą miltų ir grūdų mišinyje, užberiame šiek tiek miltų ir paliekame 20 min., kol susidarys putos. Po to išmaišome visus ingredientus ir, pamažu pildami alų, išminkome tešlą, kol nebelimpa prie dubens sienelių. Minkyti reikia iš peties, kad miltai, grūdai ir alus suformuotų tvirtą turtingą tešlą. Ją uždengiame ir paliekame šiltoje vietoje 1-1.5 val. Tada dar kartą išminkome tešlą ir suformuojame kepalą. Galima jį kepti tiesiog taip, kepimo popieriumi išklotoje skardoje, arba dėti į kepimo formą. Į manąją tešla netilpo, todėl kepiau tiesiog didelėje skardoje. Kepti reikia 10 min. 220 laipsnių orkaitėje ir dar 30-40 min. 190 laipsnių orkaitėje. Kambarį greitai užplūs malonus aromatas. Ar duona iškepusi, sužinosite pastuksenę į jos apačią – turi pasigirsti duslus garsas :)

Prisipažinsiu, kai atriekėme dar šiltos duonos, man ji pasirodė sausoka. Galvojau, viskas, šitoks kepalas nepavykusios duonos. Bet! Kitą rytą ji pasirodė besanti drėgna, maloniai turtingos tekstūros. Ir tą drėgnumą ji išlaikė beveik visą savaitę, kol suvalgėme (nors labiau aš viena) kepalą. Geras būdas ekonomiškiems namų ūkiams sunaudoti atlikusius salyklinius grūdus. Tikiuosi, vyras iki vasaros dar virs alaus, kad galėčiau paeksperimentuoti su duona – ar medaus krestelti, ar ruginių miltų įmaišyti.

3 comments

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *